Ev, Evcil ve Ehlileştirilme Şeysi Üzerine

Erdil Yaşaroğlu

Evcilleştirme denilince ne düşünüyorsunuz? Yani evcil olmak nasıldır? insanlar neden hayvanları evcilleştirme gereğinde bulunmuşlardır ya da ilk evcilleşen daha doğrusu ehlileşen hayvanlar ya da bitkiler midir? Bence evcil kavramı insanlara yönelik bir kavram insanlığa yönelik değil.. Çünkü insan diye bir varlık olmasa ev diye bir kavram da olmayacak belki de, onun için daha genel bir kavram koyalım ortaya ve şöyle diyelim; ilk olarak insanlar evcilleştirildi, özgürlüklerini bir yana bırakıp, çalışmaya başladılar:)

İnsanların ehlileştirilme-sinden sonra insanlar, hayvanları ve bitkileri de kontrol altına aldılar. Bu kontrol altına alım aslında insanlığın özgürlüğünü sonsuza dek kaybetmesiydi ama bunu anlaması yüzyıllar sürecekti ne yazık ki.. Şimdi şöyle düşünelim, yalnızca insanları evcilleştirdiğimizi düşünelim. Kediler, köpekler, kuşlar ve diğer hayvanlar insanların tüketiminden uzak kendi kolonilerinde özgür ve mutlu bir şekilde yaşadıklarını varsayalım.Aslında veganlıktan bahsetmiyorum, evcilleştirdiğimizi zannettiğimiz hayvanlara ve yaşadığımız, bölge olsun dünya, evren her neyse işte tüketim biçimimizden yana yakınıyorum. Bir bebeği düşünelim, doğduğunda hiçbir şey bilmez, yavaş yavaş eğitilir ve ehlileştirilir, aslında kendisini kendi tavrı ve davranışlarını kontrol edebilme öğretilir diyebilirim. Abraham twerski şöyle der;”Sevgi öyle bir anlam taşıyor ki, kültürümüzde neredeyse anlamını kaybetti. Kotsk’da çalışan bir görevlinin ilginç bir hikayesi var.Tabağındaki balığın lezzetini çıkaran genç bir adamla karşılaşıyor. Ona ‘Balığı neden yiyorsun?” diye soruyor. Adam “Çünkü balığı seviyorum” diye cevap veriyor.

Erdil Yaşaroğlu

– “Ooo balığı seviyorsun. İşte bu yüzden balığı öldürdün ve pişirdin. Bana balığı sevdiğini söyleme, sen kendini seviyorsun, Çünkü balık o kadar lezzetli ki, balığı sudan çıkardın ve öldürdün.”

Çoğu sevgi balık sevgisidir. Dışa dönük bir sevgi, ben ne elde edeceğim, ne vereceğim değildir. Dessler’ın bir sözü var. “İnsanlar önemli bir hata yapar. Sevdiklerine verdiklerini sanırlar. Ancak gerçek cevap verdikçe sevdiğinizdir.

Asıl önemli nokta, sana bir şey verdiğimde sendeki bana yatırım yapıyorum. Kendini sevmek doğuştan beri var olduğuna göre, herkes kendini sever. Şimdi benim bir parçam sende olduğundan, benim sevdiğim bir şey artık sendedir.

”Gerçek sevgi almak değil, vermektir.”

”Gerçek sevgi almak değil, vermektir.”

Onun içindir ki insanlar hiç bir varlığı sevemezler, çünkü nasıl sevilir bilmiyorlar. Sevgi nedir? sevseydik, sevmenin ne olduğunu, sevginin anlamını bilselerdi şayet ne kendilerini kontrol altına almaya çalışır ne de hayvanları ve bitkileri ehlileştirmeye çalışırlardı. Tüketim alışkanlıklarımızı sanırım bu saatten sonra değiştirmemiz pek mümkün değil, ama canlı canlıyı yememeli diye düşünüyorum. Çünkü benim en iyi arkadaşım kediler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s